Interpunkcja nagłówka

Czy w tytule: „Czy Polacy lubią inne narody?”. Komunikat z badań niepostawienie kropki po cudzysłowie będzie błędem interpunkcyjnym?

W nagłówku złożonym z tytułu głównego „Czy Polacy lubią inne narody?” i podtytułu Komunikat z badań kropka jest zbędna. Znak zapytania stoi przed zamykającym cudzysłowem, gdyż odnosi się do treści wypowiedzenia pytajnego. Pytanie jest samoistne, więc pytajnik zastępuje w tym wypadku kropkę w funkcji delimitatora międzyzdaniowego. Kropka w funkcji takiego delimitatora byłaby nadmiarowa.

Zbieg znaków interpunkcyjnych typu: ?”. jest dopuszczalny tylko wówczas, gdy zdanie oznajmujące kończy się przytoczeniem czyichś słów w formie pytania, por. np.

  • Każdy kibic piłki nożnej zadaje sobie pytanie: „Czy polska reprezentacja awansuje do Mistrzostw Europy 2024?”.
Adam Wolański