Interpunkcja w zwrocie do adresata

Czy po powitaniu (po zwrocie do adresata) w mejlu przecinek i wykrzyknik są równorzędne? Dotarłam do różnych stanowisk, także w Poradni PWN, i wynika z nich, że:

- wykrzyknik jest „bardziej tradycyjny” i osoby z tzw. starej szkoły go preferują, np.:

Dzień dobry, Pani Małgorzato!

Piszę do Pani...

- wykrzyknik przez część osób jest uznawany za zbyt emocjonalny i akceptowany jest tylko w korespondencji nieoficjalnej, np.:

Cześć, Gosiu!

Piszę do Ciebie....

- przecinek jest coraz popularniejszy i wypiera wykrzyknik (np. Cześć, Gosiu,)

Cześć, Gosiu,

piszę do Ciebie...

- po przecinku zgodnie z polską interpunkcją powinna być mała litera, np.:

Cześć, Gosiu,

piszę do Ciebie.

Czy zaakceptowaliby Państwo dużą literę po przecinku i czy prognozują Państwo, że zostanie to uznane za poprawne, np.:

Cześć, Gosiu,

Piszę do Ciebie...

Szanowna Pani,

w kwestii przecinka / wykrzyknika po zwrocie do adresata zdania są podzielone (co sama Pani zauważyła). Ja jestem zwolenniczką przecinka, a wykrzyknik zarezerwowałabym do wyrażenia ekspresji. Wyraz występujący po przecinku zapisujemy od małej litery – wielka litera nie ma tu uzasadnienia.

Dodam, że imię w wołaczu (lub w mianowniku w funkcji wołacza) należy wydzielić przecinkami z obu stron, gdyż jest to tzw. wyraz poza zdaniem. Tak więc początek listu zapisałabym następująco:

Cześć, Gosiu,

piszę do Ciebie….

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski