Jak zapisać nazwę białe miasteczko?

Szanowna Poradnio

Bardzo proszę o rozstrzygnięcie pisowni wyrażenia „białe miasteczko” w znaczeniu miejsca protestu pracowników ochrony zdrowia.

Z poważaniem

Mira Perlińska

Na pewno nie ma tu uzasadnienia pisownia od wielkiej litery, gdyż białe miasteczko nie jest nazwą własną. Można jedynie zastanawiać się nad tym, czy nie opatrywać jej cudzysłowem, np. Pielęgniarki protestujące w „białym miasteczku” powiedziały, że... . To jednak byłoby uzasadnione jedynie w sytuacji, gdyby wyrażenie białe miasteczko nie było powszechnie znane i zachodziłaby obawa, że ktoś je odczyta dosłownie (jako małe miasto z białymi budynkami). Tymczasem zwyczaj organizowania protestów przez pracowników ochrony zdrowia w namiotach  ustawionych przed budynkami rządowymi jest znany co najmniej od 2007 r., a więc i nazwa zdążyła się utrwalić. Dlatego nie zapisywałabym jej w cudzysłowie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski