Jak zapisać nazwę białe miasteczko?

 

Jak zapisać nazwę białe miasteczko?

18.09.2021

Szanowna Poradnio

Bardzo proszę o rozstrzygnięcie pisowni wyrażenia „białe miasteczko” w znaczeniu miejsca protestu pracowników ochrony zdrowia.

Z poważaniem

Mira Perlińska

Na pewno nie ma tu uzasadnienia pisownia od wielkiej litery, gdyż białe miasteczko nie jest nazwą własną. Można jedynie zastanawiać się nad tym, czy nie opatrywać jej cudzysłowem, np. Pielęgniarki protestujące w „białym miasteczku” powiedziały, że... . To jednak byłoby uzasadnione jedynie w sytuacji, gdyby wyrażenie białe miasteczko nie było powszechnie znane i zachodziłaby obawa, że ktoś je odczyta dosłownie (jako małe miasto z białymi budynkami). Tymczasem zwyczaj organizowania protestów przez pracowników ochrony zdrowia w namiotach  ustawionych przed budynkami rządowymi jest znany co najmniej od 2007 r., a więc i nazwa zdążyła się utrwalić. Dlatego nie zapisywałabym jej w cudzysłowie. 

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!