Jak zostać mistrzem pióra?

Jak zostać mistrzem pióra?
13.06.2012
13.06.2012
Szanowni Państwo!
Mam pytanie, jak rozwijać swoje umiejętności językowe? Jak zostać mistrzem pióra? Co poradzilibyście licealistce czy studentce, która chce pisać piękne pod względem językowym wypracowania/prace zaliczeniowe? Która chce tak wyćwiczyć swój język, aby ten giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa? Oczywiście wiadomo, że trzeba dużo czytać i pisać. Ale co czytać i jak? Jak nauczyć się pięknie posługiwać słowem? Czy są jakieś ćwiczenia, które można wykonywać?
Należy oczywiście czytać, najlepiej beletrystykę. Korzyść z tego podwójna, gdyż – jak wynika z badań psychologów – śledzenie losów postaci literackich rozwija empatię.
Istnieją samouczki dla piszących, organizowane są nawet kursy kreatywnego pisania. Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Jak zostać mistrzem pióra?” jednak nie ma, m.in. dlatego, że istnieją różne poziomy mistrzostwa i różne odmiany pisarstwa.
Według anegdoty zapytano raz Żeromskiego o zawód. „Pisarz” – odpowiedział. Wtedy padło drugie pytanie: „Jaki pisarz: gminny czy powiatowy?”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego