Jedno pytanie na raz!

1. Czym różni się zawieja od zamieci i zawieruchy?
2. Która z form jest poprawna: chłopaki czy chłopacy i dlaczego?
3. Czy sformulowanie „miasto Warszawa” jest pleonastyczne?
4. Czym zajmuje sie kultura języka?
Proszę pozwolić, że wykorzystam Pana list, aby skierować prośbę do wszystkich. Zadawajcie Państwo jedno pytanie na raz: kto ma dwa pytania, niech wyśle dwa listy. Tak będzie wygodniej dla wszystkich.
A teraz do rzeczy.
Ad 1. Różnice między zamiecią, zawieją i zawieruchą chyba dość dobrze oddaje Inny słownik języka polskiego PWN, radzimy tam zajrzeć.
Ad 2. Obie formy są poprawne, ale różnią się łączliwością składniową: Te chłopaki grały w piłkę, ale Ci chłopacy grali w piłkę. Obie te formy są także potoczne i druga jest rzadsza od pierwszej.
Ad 3. To zależy. Jeśli ktoś nie wie, że Warszawa jest miastem, albo sądzi, że jego słuchacze nie wiedzą, może świadomie mówić miasto Warszawa. Takie sformułowania często spotyka się w tekstach urzędowych, gdyż urzędnicy lubią porządek i chcą, żeby było jasno powiedziane, co jest czym: W miesiącu maju w mieście Warszawie…. Nie zachęcamy jednak Pana do wzorowania się na stylu urzędowym.
Ad 4. Najkrócej mówiąc – tym, żebyśmy mówili poprawnie, sprawnie, jasno, atrakcyjnie i – jak dodają niektórzy językoznawcy – uczciwie.
Mirosław Bańko