Kiedy archaizm jest błędem?

Dzień dobry,

chciałbym się dowiedzieć, czy używanie archaizmów jest akceptowalne w języku mówionym i pisanym oraz w jakich sytuacjach błędem jest ich stosowanie?

Pozdrawiam.

Archaizm to wyraz, forma wyrazu lub konstrukcja składniowa, które wyszły z użycia. Archaizmy są stosowane przede wszystkim w literaturze pięknej w celach stylizacyjnych. Pozwalają oddać nieco charakter dawnej mowy. Ułatwiają również opis dawnych realiów. W takich wypadkach nie stanowią błędu.

Nie można natomiast zaakceptować stylizacji archaicznej, która nie ma uzasadnienia w charakterze wypowiedzi. Błędem stylistycznym będzie np. zastosowanie archaizmu leksykalnego do opisu współczesnych realiów, por. np.

  • Onegdaj nasi zawodnicy odbyli tylko jeden trening (poprawnie: Przedwczoraj nasi zawodnicy odbyli tylko jeden trening).
Adam Wolański