Kolektyw

Dzień dobry,

od pewnego czasu nie daje mi spokoju słowo kolektyw. Jakie jest jego pochodzenie? Słowniki niewiele nam mówią, możliwe, że przywędrował do nas z języka łacińskiego, francuskiego, rosyjskiego. Wydaje mi się, że wyraz ten pojawia się coraz częściej w przestrzeni publicznej, chciałbym więc poznać jego etymologię.

Pozdrawiam.

Kolektyw to zespół ludzi wykonujących wspólnie jakąś pracę. Słowo to istotnie występuje w różnych językach i nie mamy pewności, z którego przyszło do polszczyzny (niektóre słowniki jako źródło bezpośrednie wskazują język niemiecki: Kollektiv), natomiast wiemy na pewno, że jego początków należy się doszukiwać w łacińskim collectivus 'zbiorowy', które powstało od czasownika colligere 'zbierać'.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...