Kropka dziesiętna czy przecinek dziesiętny?

Kropka czy przecinek? Czy w pisowni wartości miar amerykańskich oraz imperialnych, w których występują ułamki dziesiętne korzystamy z kropek czy przecinków? Np. 12.5" czy 12,5"? 100.4 lbs czy 100,4 lbs? Dylemat ten występuje zwłaszcza w publikacjach technicznych wydawanych po polsku, gdy w tekście obok podajemy również wartości metrycznie (cm, kg). Wygląda więc to na niekonsekwencję w stosowaniu interpunkcji.

W publikacjach wydawanych w języku polskim (oryginalnych lub tłumaczonych) we wszystkich wypadkach należy stosować przecinek dziesiętny. Ponadto należy używać nazw imperialnych i amerykańskich jednostek miar w postaci ich polskich ekwiwalentów i przyjętych powszechnie w polskich tekstach skrótów, np. 2,4 lb (nie: 2.4 lbs), 3,2 ft2 (nie: 3.2 sq ft), 6,7 yd3 (nie: 6.7 cu yd). Nazwy i ich skróty zostały skodyfikowane m.in. w publikacji Edycja tekstów (s. 125–127).

Adam Wolański