Kropka należąca do cyfrowo zapisanego liczebnika porządkowego

Czy kończąc zdanie frazą zawierającą kropkę (lata 90.) powinniśmy zduplikować tę kropkę? A co, jeśli dodatkowo chcemy zawrzeć w tym miejscu przypis dolny, którego indeks należy umieścić przed kropką kończącą zdanie? Rozważam przykład Produkcja energii elektrycznej w Chinach urosła ponad pięciokrotnie od początku lat 90.

W wypadku, kiedy cyfrowo zapisany liczebnik porządkowy z kropką jest ostatnim elementem wypowiedzenia, nie stawiamy po nim dodatkowej kropki zamykającej zdanie. Znak przynależny do liczebnika (podobnie zresztą jak i do skrótu, np. itp., itd.) pełni wówczas dwie funkcje. Jeśli zachodzi konieczność umieszczenia po takim elemencie odsyłacza do przypisu, wyjątkowo stawia się go za kropką, por. np.

  • Było to w latach 20.1 Pojechał wówczas do Paryża2. Kupił tam kamerę filmową, taśmę, reflektory itp.3 Z całym tym sprzętem wrócił do Warszawy4.
Adam Wolański