Kto decyduje?

Przeglądając pytania i odpowiedzi w poradni, natrafiłem kilka razy na odpowiedzi typu „Teraz już można pisać…”, „Od kilku lat poprawne jest…”. Kto decyduje o poprawności danych wyrażeń w języku polskim?

Pozdrawiam

Cytowane przez Pana fragmenty dotyczą niedawnych zmian w ortografii, które wprowadziła Komisja Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN, a następnie Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN. To ostatnie ciało jest statutowo uprawnione do decydowania o polskiej ortografii i choć nie wszyscy jego uprawnienia akceptują, praktyka jest taka, że wydawcy stosują się do zaleceń Rady, aby pokazać, że ich słowniki są aktualne. Wykaz najważniejszych orzeczeń KKJ i Rady Języka można znaleźć w Nowym słowniku ortograficznym PWN (Aneks). Zob. też stronę Rady Języka Polskiego w Internecie, https://rjp.pan.pl.

Mirosław Bańko