Ktoś stara się (,) jak może

Szanowni Państwo,

czy w następującym zdaniu po „starał się” nie powinien znaleźć się przecinek z powodu dwóch orzeczeń: „Harry starał się jak mógł, by nie myśleć o przesłuchaniu, kiedy po południu czyścili oszklone szafki”?

Piszący miał podstawy ku temu, aby we wskazanym miejscu pominąć przecinek. Norma interpunkcyjna mówi o niestawianiu przecinka w utartych zwrotach i frazeologizmach przyjmujących postać dwóch zdań połączonych spójnikami typu: co, gdzie, jak, kto itp., por.

  • ktoś wie co w trawie piszczy, np. Muszę wiedzieć co w trawie piszczy;
  • ktoś ucieka/zwiewa/zmyka gdzie pieprz rośnie, np. Wydłubał dziurę w murze z piaskowca i uciekł gdzie pieprz rośnie;
  • coś minęło jak z bata strzelił, np. Wakacje minęły jak z bata strzelił;
  • coś leży/ nadaje się jak ulał, np. Nadawał się do tego jak ulał.

Fraza mówiąca, że ktoś stara się jak może, też ma taki sfrazeologizowany charakter porównawczy.

Adam Wolański