Laudanum

Szanowni Państwo,

proszę o rozwiniętą (ze wskazaniem źródłosłowu) etymologię nazwy preparatu  laudanum.

Pozdrawiam

Stratos Vasdekis

Laudanum to substancja utworzona na bazie opium. Jej nazwę wymyślił Paracelsus, lecz nie jest znana jej dokładna motywacja. Można przypuszczać, że ma ona związek z łacińskim laudare 'chwalić', gdyż tak skutecznie łagodziła ból, że należało ją tylko wychwalać. Według innej teorii źródłem jest łacińskie laudanum 'sok z czystka'.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski