Legenda mapy w publikacji statystycznej

Dzień dobry,

uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy w publikacji statystycznej, w opisie legendy do mapy, słowo "spadek" powinno być napisane z małej czy wielkiej litery: Wzrost/Spadek w porównaniu do 2021 r. w %

A może oba te wyrazy powinny być napisane z małych/wielkich liter? Choć podejrzewam, że należy to do decyzji autora, ważne, aby było jednakowo w całej publikacji.

Z poważaniem

Marta Woźniakiewicz

Trudno na podstawie tak skąpych danych o jednoznaczną odpowiedź. Jeśli przywołany w pytaniu zapis stanowi samodzielny element opisu mapy, zaczynamy go wówczas od wielkiej litery, przy czym wielką literą zapisujemy tylko pierwszy wyraz alternatywy rozdzielonej znakiem ukośnika (por. Wzrost/spadek…). Jeśli natomiast przedmiotowy zapis stanowi rzeczywiście jeden z wielu elementów legendy mapy, która to legenda ma samodzielny nagłówek, to wówczas każdy taki element – o ile nie jest nazwą własną – zapisujemy od małych liter.

Na koniec warto nadmienić, że w polszczyźnie wzorcowej jedyną poprawną konstrukcją jest: w porównaniu z (a nie: w porównaniu do). Znak % może występować tylko po liczbie zapisanej cyframi. Informację o tym, że coś jest wyrażone w procentach powinniśmy zapisać skrótowo: w proc.

Adam Wolański