Lekarz medycyny

 
Lekarz medycyny
25.10.2019
Szanowni Państwo,
chciałbym spytać o poprawność skrótu, a właściwie całego tytułu lekarza medycyny (lek.med.). Niejednokrotnie słyszałem, że jest to błąd, a tytuł lekarza medycyny nie istnieje, i powinno używać się po prostu tytułu lekarza (lek.), aczkolwiek niejednokrotnie w placówkach służby zdrowia można zauważyć (np. na drzwiach) wspomnianego lekarza medycyny (np: lek.med. Jan Kowalski). W związku z tym, czy stosowanie takiego tytułu (wraz ze skrótem) jest zgodne z zasadami języka polskiego?
Przekonanie, że wyrażenie lekarz medycyny jest niepoprawne, wynika zapewne stąd, że sama nazwa lekarz wskazuje na branżę medyczną – miałoby więc ono charakter pleonastyczny. Nawet jeśli tak jest, to wyrażenie to się przyjęło, a zatem i skrót: lek. med. (koniecznie ze spacją między oboma elementami) jest właściwy.
Dodam, że oprócz lekarza medycyny są nazwy: lekarz medycyny weterynaryjnej i lekarz dentysta.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 25.10.2019
    Skrót (lek. med.), jak i tytuł (lekarz medycyny) są niepoprawne. Nie pod względem językowym – tu nic nie można im zarzucić – ale taki tytuł zawodowy nie istnieje i nie istniał w żadnym akcie prawnym. Absolwenci kierunku lekarskiego otrzymują po prostu tytuł lekarza. Lek. med. czasem jest jeszcze na pieczątkach starszych lekarzy, ale powoli i stamtąd znika, bo źle świadczy o posługujących się nim.
    \N
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!