Liczymy czas – znów

Dzień dobry,
Szanowna Poradnio,
mam jeszcze pytanie odnośnie przyimka za. Mianowicie: czy przyimek za może być używany w odniesieniu do określania czasu w znaczeniu za danym okresem czasu, za tym okresem po jago upływie, za nim (nie tylko w znaczeniu za od chwili mówienia). Bo jak rozumieć określenie czasu za jeden dzień, dlaczego tylko za 24 godziny od chwili mówienia. We wtorek: mówię za tydzień w piątek to liczenie tygodnia od chwili mówienia i doprecyzowanie czy od najbliższego piątku?
Przepraszam, nie rozumiem kluczowej części pytania – ostatniego zdania („We wtorek: mówię za tydzień w piątek to liczenie tygodnia od chwili mówienia i doprecyzowanie czy od najbliższego piątku?”), a to bardzo utrudnia udzielenie odpowiedzi.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski