Łotwa

Czy znana jest etymologia nazwy Łotwa? Zawsze ciekawiło mnie to, że w niemal każdym innym języku nazwa tego kraju wywodzi się albo z łacińskiego „Lettonia” albo z łotewskiego „Latvija”. Najbliższy sąsiad Łotwy ma blisko brzmiącą nazwę „Lietuva”, w naszym języku wymawiany jako „Litwa”. Idąc tym przykładem, dlaczego Łotwa nie nazywa się „Latwia”?

Nazwa Łotwa jest spolszczeniem nazwy oryginalnej Latvija. To, że jest to postać Łotwa, a nie Latwia, może wynikać z dawnych uwarunkowań w polskim systemie fonetycznym. Przed spółgłoską szeregu przedniego (tzw. miękką) występowało l (stąd Lietuva > Litwa), a przed innymi samogłoskami ł (stąd Latvija > Łotwa).

Stanisław Dubisz