Macedońskie stosunki

Szanowni Eksperci,

25 sierpnia 1939 r. Adolf Hitler w rozmowie z brytyjskim ambasadorem w Niemczech Nevilem Hendersonem stwierdził m.in. Polskie akty prowokacji stały się nie do zniesienia (...) Podczas ostatniej nocy doszło znów do 21 incydentów granicznych (...). Niemcy są zdecydowane w każdym wypadku zlikwidować te macedońskie stosunki na swojej granicy wschodniej. Czy owe macedońskie stosunki to jakiś frazeologizm i co on właściwie oznacza?

Z wyrazami szacunku

Piotr Michałowski

Szanowny Panie,

o macedońskie stosunki, użyte w zacytowanym zdaniu, należałoby zapytać historyka lub germanistę. Wyrażenie to pojawiło się w wypowiedzi Hitlera, a więc należało do języka niemieckiego; być może odnosiło się do jakiegoś wydarzenia historycznego.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski