Matematyka w języku

Dzień dobry,
Proszę o wyrozumiałość i nieblokowanie.
Czy dzisiaj, w czwartek, jeśli powiem za 5 dni wigilia (wigilia jest we wtorek), oznacza to 5 dni, wliczając czwartek i liczenie do poniedziałku, czy 5 dni liczone od piątku do wtorku? Albo powiedzieć w czwartek, za jeden dzień piątek, oznacza liczenie jednego dnia jako czwartek, czy jeden dzień jako wskazanie piątku, mniej więcej doba?
Szanowny Panie,
nie bardzo rozumiem pytanie. Myślę, że należałoby je zadać matematykowi.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski