Medycyna personalizowana, terapia personalizowana

Szanowni Państwo,

mamy w genomice od dłuższego czasu taki problem: medycyna personalizowana czy medycyna spersonalizowana? To samo tyczy się terapii czy leczenia – będzie ono personalizowane czy spersonalizowane? A może obie frazy są poprawne, ale należy używać ich w innym znaczeniu? W języku angielskim (tam powstały te pojęcia) mamy  personalised medicine,  personalised therapy etc. Podobnie mamy w języku niemieckim, gdzie używa się individualisierte Medizin oder Präzisionsmedizin.

Szanowna Pani,

oba podane przez Panią pary określeń: medycyna personalizowana / spersonalizowana, terapia personalizowana / spersonalizowana są poprawne.

Połączenia terapia personalizowana / spersonalizowana trafnie oddają pojęcie, do którego się odnoszą, a to zarówno dzięki znaczeniu czasowników personalizować / spersonalizować, jak i dzięki formie, w której zostały one użyte – imiesłowowi przymiotnikowemu biernemu (‘terapia, którą poddano personalizowaniu / spersonalizowaniu’). Ta sama forma użyta w połączeniu z rzeczownikiem medycyna (medycyna personalizowana / spersonalizowana) nie jest już tak logiczna jak w wyrażeniu terapia personalizowana / spersonalizowana, gdyż to nie medycyna jest poddawana personalizowaniu / spersonalizowaniu, lecz samo leczenie. Konstrukcja medycyna personalizowana / spersonalizowana (powstała w wyniku skalkowania angielskiego personalized medicine; angielskiemu czasownikowi to personalize odpowiadają dwa polskie: personalizować i spersonalizować, gdyż, jak wiadomo, w angielszczyźnie różnica między dokonanością i niedokonanością jest wyrażana za pomocą czasów, a nie aspektów czasownika) jest jednak już zakorzeniona w piśmiennictwie medycznym, w którym występuje w swoistym znaczeniu, i z tego względu nie można mieć do niej zastrzeżeń.

Dodam, że terapia polegająca na dostosowaniu środków leczenia do indywidualnych uwarunkowań pacjenta bywa też nazywana w środowisku lekarskim (a także w publicystyce) medycyną / terapią zindywidualizowaną, medycyną / terapią celowaną, a nawet medycyną precyzyjną czy szytą na miarę.

Z podrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski