Miejsce odsyłacza do przypisu

Szanowni Państwo,

czy poprawne jest umieszczanie odsyłacza przed kropką w przypadku cytatów wyróżnionych graficznie w tekście (poprzedzonych interlinią, złamanych mniejszą czcionką i w węższej kolumnie), czy jednak w takiej sytuacji obowiązuje wyjątek, czyli odsyłacz umieszczamy po kropce kończącej taki wyróżniony cytat? A może dopuszczalne są obie możliwości, a ważna jedynie konsekwencja w obrębie danej publikacji? Z góry dziękuję za odpowiedź M.

Odsyłacze do przypisów odnoszących się do równoważników zdań, całych zdań lub dłuższych fragmentów tekstu kończących się kropką składa się przed tym znakiem interpunkcyjnym. Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z tekstem odautorskim, krótkim cytatem złożonym w ciągu czy też dłuższym cytatem wyróżnionym typograficznie i złożonym w osobnym bloku. Jedyny wyjątek stanowi tekst zakończony inicjałem lub skrótem z kropką, por. np.

  • Dowiedziałam się, że jest to pisarz F.22
  • Opcje występujące w tych firmach to: segmentacja według sektora klienta, segmentacja według wielkości klienta, segmentacja geograficzna itd.18

W powyższej sytuacji kropka stanowi integralny element tego rodzaju zapisów. Wówczas odsyłacz do przypisu musi być umieszczony po kropce. Tu również nie ma znaczenia to, od kogo pochodzi dany tekst ani jaki jest jego kształt typograficzny.

Adam Wolański