Mocio

Dzień dobry,

chciałbym zapytać o zdrobnienie imienia „Mocio”, od jakiego imienia pochodziło?

Można je znaleźć np. wielokrotnie w książce „Wspomnienia kadeckie w listach jenerała Alexandra Hauke”:

„Dzieci znoszą mi stosy zeszytów do przejrzenia i liniowania, następuje czytanie i deklamacya, potem rozpoczynam dictando Ludwisiowi i Celusi; mały Mocio pisze przez ten czas kaligrafią, dalej idą rysunki”.

Niestety, na podstawie formy hipokorystycznej Mocio nie można odtworzyć podstawowej formy imienia. Trzeba w tym wypadku wiedzieć o kogo chodzi. W niektórych tego typu spieszczeniach zawarty jest szerszy morfem podstawowej formy imienia, np. Stasio, Kazio, Józio, a może są to po prostu imiona bardziej popularne i dlatego łatwiej jest zdeszyfrować ich formy pieszczotliwe. W wypadku formy Mocio jest podobnie jak w wypadku formy Kocio. Może chodzi tu o Modesta, może o Mateusza, Maurycego czy Macieja?

Stanisław Dubisz

    W przytoczonym fragmencie listu Idalii Marii Ludwiki Hauke do brata Aleksandra Jana Józefa Haukego pisząca wspomina o ich młodszym rodzeństwie. Ludwiś to Ludwik Edward Hauke, Celusia – Celestyna Salomea Hermenegilda Hauke, a Mocio – Maurycy Adolf Hauke.

    Jakub Kędzierski