Mówiąc kolokwialnie

Szanowni Państwo,

czy wrażenie mówiąc kolokwialnie jest błędem stylistycznym i akceptowane jest jedynie w mowie potocznej? (Pisać się natomiast powinno  mówiąc potocznie?)

Z góry dziękuję za odpowiedź

Szanowna Pani,

zwrot mówiąc kolokwialnie nie ma w sobie nic błędnego; sam przysłówek kolokwialnie ma charakter książkowy,  jest raczej wyszukany niż potoczny. Błędne jest natomiast opatrywanie tym zwrotem słów, które nie są kolokwialne, czyli potoczne, a np. specjalistyczne. A zatem poprawnie jest: Janek, mówiąc kolokwialnie, urżnął się jak świnia, natomiast niepoprawnie: Janek, mówiąc kolokwialnie, był w stanie upojenia alkoholowego.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski