Muzyka łagodzi obyczaje

 
Muzyka łagodzi obyczaje
15.01.2004
Czy jest wydawnictwo wyjaśniające powiedzenia bądź przysłowia???? „Muzyka łagodzi obyczaje” – czy oznacza to, że uspokaja, że poprawia samopoczucie, że w pewien sposób uszlachetnia?
Jest wiele zbiorów przysłów, z monumentalną Nową księgą przysłów polskich na czele, ale prawie nigdy nie wyjaśniają one ich znaczenia. Jest tak zapewne dlatego, że ogólny sens przysłowia jest zwykle zrozumiały, a to, jaką funkcję pełni ono w czyjejś wypowiedzi (funkcję ostrzeżenia, prośby, krytyki itp.), zależy od kontekstu. Ponieważ jednak znajomość przysłów maleje, w niedawno wydanych słownikach PWN (Inny słownik języka polskiego, Uniwersalny słownik języka polskiego) zaczęliśmy objaśniać ogólnie, co znaczą przysłowia. Sens niektórych przysłów i sentencji można znaleźć też w Skrzydlatych słowach H. Markiewicza i A. Romanowskiego.
Akurat to źródło okazało się użyteczne, jeśli chodzi o cytowany przez Pana zwrot. Jak informują autorzy, „Muzyka łagodzi obyczaje” to tytuł felietonów Jerzego Waldorffa, publikowanych w Polityce. Waldorff nawiązał nim do Arystotelesa, który w Polityce (oczywiście nie tej samej, lecz swojej własnej, starożytnej) napisał: „Muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów” (w tłumaczeniu L. Piotrowicza).
Mirosław Bańko

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!