Na jednej nodze

Szanowni Państwo,
na pewne moje pytanie usłyszałem odpowiedź: w niedzielę to na jednej nodze!, co miało znaczyć: ‘w niedzielę z wielką chęcią!’ (choć autor tych słów zastrzegł, że na ogół ma się przez to na myśli: ‘zrobić coś szybko’). Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o tym frazeologizmie. Czy jest to regionalizm pochodzenia wiejskiego? (taka była sugestia mojego rozmówcy).

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Frazeologizm na jednej nodze istotnie znaczy ‘szybko’, ale łączy się z czasownikami ruchu (leć / biegnij… tam na jednej nodze). Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie o pochodzenie tego związku – niewątpliwie jest to wyrażenie potoczne, ale czy powstało w jakiejś gwarze? Nie wiem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski