Nabędę drogą kupna

W ostatnim czasie, na rożnego rodzaju serwisach społecznościowych spotykam się ze zwrotem „nabędę drogą kupna…”. Chciałbym się zapytać czy ten zwrot jest poprawny i jaki w ogóle ma sens pisanie go zamiast zwykłego „kupię”? Dla mnie taki zwrot brzmi jakby był pisany bardzo na siłę, po to żeby wypowiedz wyglądała mądrzej, dostojniej albo bardziej formalnie, a tym czasem, według mnie, jest zupełnie odwrotnie.

Pozdrawiam

Zwrot nabyć drogą kupna ma charakter urzędowy i jako taki był wykpiwany w mowie potocznej, gdy używały go – dla żartu – bliskie sobie osoby. Jak wynika z Pańskiego listu, traci on swój żartobliwy charakter i zaczyna się pojawiać „na poważnie” w tekstach, które nie mają wykpiwać maniery stylistycznej. Niestety, same stają się w ten sposób manieryczne i pretensjonalne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski