Następna Wigilia za rok

Jeśli wigilia była dwa dni temu i dzisiaj mówię Następna wigilia za rok, to mogę liczyć rok od wigilii dwa dni temu? Wydaje mi się, że mówiąc za rok, kontekst każe i wskazuje na dzień dwa dni temu, od którego liczy się rok do następnej wigilii, nie potocznie, czy to możliwe? Czy można taką interpretację przyjąć, czy jest to możliwe i podobnie w sytuacjach podobnych, liczę czas od chwili kiedy coś miało miejsce? Generalnie czy można przyjąć inne chwile czasu niż chwila mówienia bo kontekst każe?
Rozumiem, że ma Pan na myśli dzień przed Bożym Narodzeniem, czyli Wigilię (wówczas nazwę tę zapisujemy wielką literą). W opisanej sytuacji zdanie Następna Wigilia za rok, wypowiedziane 26 grudnia, 29 grudnia czy nawet 3 stycznia, będzie się odnosiło do tego dnia 24 grudnia, który przypada mniej więcej za 365 dni. Nikt o zdrowych zmysłach nie uzna, że ktoś, kto 29 grudnia wypowiada zdanie Następna Wigilia za rok, ma na myśli 29 grudnia kolejnego roku. O znaczeniu zdań decydują nie tylko znaczenia użytych w nich słów, lecz także ich kontekst, a ten wyraźnie tu wskazuje na to, że mowa o 24 grudnia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski