Nazwisko Czornyj

Dzien dobry, jak prawidłowo odmieniać nazwisko "Czornyj"? Widzę Czornego czy widzę Czornyja? Idę z Czornym czy idę z Czornyjem?

Pozdrawiam

K.J.

Jeśli Czornyj jest transkrybowanym nazwiskiem obywatela Ukrainy (oryg. Чорний), to oryginalne zakończenie nazwiska -ий – zgodnie z długoletnią tradycją – podlega w polszczyźnie adaptacji ortograficznej i jest zamieniane na -y (por. np. Сергій Васильович Чорний Serhij Wasylowycz Czorny), a samo nazwisko jest odmieniane przymiotnikowo tak jak nazwiska polskie: D. Czornego, C. Czornemu, Ms. o Czornym. Jeśli natomiast nosicielem omawianej tu nazwy osobowej jest Polak, to jest ona odmieniana według paradygmatu rzeczownikowego męskoosobowego właściwego dla nazwisk zakończonych na -j (jak np. Bugaj):

  • M. (Jan) Czornyj
  • D. (Jana) Czornyja
  • C. (Janowi) Czornyjowi
  • B. (Jana) Czornyja
  • N. (Janem) Czornyjem
  • Ms. o (Janie) Czornyju
Adam Wolański