Nazwy miejscowe połączone półpauzą

Dzień dobry!

Czy jeśli na prezencie chciałabym umieścić dwie miejscowości, w których będzie się odbywało wydarzenie, to poprawny będzie zapis

1) Kraków/Warszawa

2) Kraków-Warszawa?

Czy rodzaj znaku ma tutaj znaczenie?

Serdecznie pozdrawiam

W języku polskim w konstrukcjach słownych ukazujących relacje między miejscami, w których np. znajdują się równorzędne siedziby danej firmy, odbywają się zawody sportowe rozgrywane w ramach jednej imprezy itp., stosuje się zazwyczaj znak półpauzy bez spacji, por.

  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław–Warszawa–Kraków 1971
  • Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Korea Południowa–Japonia 2002
  • XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan–Cortina d’Ampezzo 2026

Nie zaleca się w takich sytuacjach stosowania łącznika, ponieważ jest on używany w niektórych złożonych nazwach miejscowych, mogłoby zatem być to mylące dla czytelnika, por. np. Warszawa-Bielsko-Biała (lepiej: Warszawa–Bielsko-Biała). Ukośnik także nie jest wskazany, ponieważ częściej oznacza on alternatywę lub wybór z większej liczby dostępnych opcji niż łączność.

Adam Wolański