Nazwy przedmiotów na okładkach zeszytów

Szanowni Państwo,

czy poprawny jest zapis „Język polski” umieszczony na okładce lub stronie tytułowej zeszytu przedmiotowego?

Z wyrazami szacunku

Weronika Nowicka

Nazwy przedmiotów szkolnych to oczywiście wyrazy i wyrażenia pospolite, zapisywane w tekście od małych liter. Kiedy jednak pełnią funkcję nagłówków czy też swoistych tytułów na okładkach zeszytów oraz na stronach tytułowych, można je traktować jako równoważniki zdania i tak jak każde wypowiedzenie rozpoczynać wielką literą, por. np. Informatyka; Język polski; Matematyka. Mamy w tym wypadku do czynienia z użyciem wielkiej litery z tzw. względów składniowych.

Adam Wolański