Nazwy teorii i pojęć abstrakcyjnych

Dzień dobry,

chciałbym prosić o rozwianie wątpliwości w takiej kwestii:

jeżeli autor w publikacji niebeletrystycznej konstruuje swoją teorię sztuki i wprowadza nazwy do opisu zjawisk zachodzących w obrębie tej teorii, jak powinniśmy je poprawnie zapisać? Dodam, iż nazwy są często metaforyczne, dwuczłonowe, inne znowuż trzywyrazowe. Poniżej przykłady:

  • Niebieskie Lustro
  • Krok w Abstrakcję

Chodzi mi oczywiście o zastosowanie wielkich liter, kursywy, cudzysłowu.

Pozdrawiam

Krzysztof Bąk

Nazwy koncepcji czy teorii obowiązujących w nauce i sztuce oraz nazwy pojęć abstrakcyjnych zapisujemy zasadniczo małymi literami. Czynimy tak bez względu na ich ugruntowanie w literaturze przedmiotu, jak również to, z ilu składają się wyrazów. Wyjątek dotyczy nazw prądów kulturalno-filozoficznych (np. Średniowiecze, Odrodzenie, Romantyzm, choć i te możemy pisać od małych liter: średniowiecze, odrodzenie, romantyzm) oraz nazw uosobionych pojęć oderwanych (por. np. Po latach Historia przyzna nam rację). Kursywą można wyróżniać terminy objaśniane lub definiowane (por. np. Wzmocnienie to zostało nazwane formantem śpiewaczym).

Adam Wolański