’Ndranghita

Szanowni Państwo,

proszę o etymologię słowa „’Ndràngheta” – nazwa włoskiej organizacji przestępczej wywodzącej się z Kalabrii.

Pozdrawiam

Stratos Vasdekis

Paolo Martino, autor eseju Per la storia della ’Ndranghita (1988), twierdzi, że nazwa ’Ndràngheta (forma dialektalna: ’Ndranghita) wywodzi się z klasycznej greki, por. grecki rzeczownik ανδραγαθία, trb. andragathía w znaczeniu ‘odwaga, męstwo’ (z gr. ανδρεία, trb. andreía ‘waleczność, męskość’). Jest to o tyle uprawdopodobnione, że dialekty kalabryjskie pozostawały pod znacznym wpływem języka greckiego.

Adam Wolański