Objawy jąkania

Szanowni Państwo. Mam pytanie, którego chyba jeszcze nikt nie zadał, a mianowicie, czy osoby jąkające się przedłużają jąkaniem samogłoski, spółgłoski, czy może jedno i drugie?

Zacznijmy od tego, że zaburzenie płynności mowy o charakterze jąkania nie sprowadza się do powtarzania ani przeciągania głosek. Jąkanie jest zaburzeniem mowy z różną liczbą objawów i o różnym nasileniu. Objawy te mogą występować w formie izolowanej bądź w formie łącznej. Najczęściej obserwowanymi objawami jąkania są: 1) powtarzanie głosek (np. m-m-m-mama), sylab (np. ma-ma-mama), wyrazów (np. mama… mama) i fraz (np. mama kupiła... mama kupiła), 2) przeciąganie głosek (np. mmmama), 3) blokowanie (np. m...ama, s...s...skóra; „k...k...ko...koo...gut), 4) pauzy (momenty ciszy), 5) embolofazje (np. aaaaaa, iii, eeee, yyy), rewizje (np. mama kupił... mama kupiła). Jak zatem widać, powtarzanie i przeciąganie może dotyczyć zarówno samogłosek, jak i spółgłosek.

W celu pogłębienia wiedzy o zaburzeniach płynności mówienia zachęcamy do kontaktu ze specjalistami w tym zakresie – logopedami, w szczególności o specjalizacji balbutologopedycznej (łac. balbus ‘jąkający się, bełkotliwy’; balbutio ‘jąkać się, bełkotać’).

Adam Wolański