Odmieniamy nazwisko Burzec

Dzień dobry,

chciałbym spytać o pochodzenie i odmianę nazwiska Burzec. Czy może odmieniać się analogicznie jak słowo marzec, czy też w inny sposób?

Z góry dziękuję za pomoc.

Burzec jest starym – sięgającym co najmniej XV–XVI wieku – nazwiskiem rodu ziemiańskiego pochodzącego z Litwy. Etymologicznie nazwa ta najpewniej jest związana z dawnym czasownikiem burzeć (w zn. ‘stawać się burym’) i przymiotnikiem bury, obecnym w polszczyźnie pisanej od drugiej połowy XV w. Morfem bur- stanowi najprawdopodobniej zapożyczenie orientalne, por. np. tur. bur ‘rudawy, lisowaty’ czy pers. bōr ‘rudy, lis’.

Nazwisko Burzec ma następujący wzorzec odmiany:

  • M. Burzec, l.mn. Burcowie,
  • D. Burca, l.mn. Burców,
  • C. Burcowi, l.mn. Burcom,
  • B. Burca, l.mn. Burców,
  • N. Burcem, l.mn. Burcami,
  • Ms. Burcu, l.mn. Burcach,
  • W. Burcu, l.mn. Burcowie.
Adam Wolański