Określanie temperatury w prognozach pogody

Czy poprawna jest forma "5 stopni na plusie, 2 stopnie na minusie", która tak bardzo rozpanoszyła się w mediach?

W normie wzorcowej w odniesieniu do temperatury powinniśmy się posługiwać formami typu: są cztery stopnie powyżej zera/ są cztery stopnie poniżej zera albo też jest plus dziesięć stopni/ jest minus dziesięć stopni.

Frazy przysłówkowe na plusie/ na minusie są dopuszczalne w polszczyźnie, ale w innym kontekście znaczeniowym. Są one poprawne, kiedy mówimy, że ‘jest się w lepszej/ gorszej sytuacji lub ma się więcej/ mniej czegoś niż uprzednio’, por. np.

  • Szpital cały czas funkcjonował na minusie, dług urósł do ok. 400 tys. zł.
  • Szpital już od blisko dwóch lat nie generuje strat, a ostatnie dwa lata zamknął na plusie.
Adam Wolański