Określenia rzeczownikowe liczebników w aplikacji

Poradnio,

Czy poprawny jest zapis dla liczby mnogiej w aplikacjach komputerowych:

-sekund(y)

-minut(y)

-godzin(y)

-dni

-miesiące(-ęcy)

Z góry bardzo dzękuję za odpowiedź,

Rafał Święch

Szanowny Panie,

czasy, w których trzeba było w programach komputerowych tworzyć tego rodzaju syntetyczne, mianownikowo-dopełniaczowe formy rzeczownikowe, dawno minęły. Obecnie programiści nie mają problemu z napisaniem kodu w taki sposób, aby w zależności od wyświetlanego przez aplikację liczebnika towarzyszyła mu właściwa forma przypadkowa rzeczownika. Algorytm jest prosty:

  1. liczebniki 2, 3, 4 oraz liczebniki, których ostatnim członem jest 2, 3, 4 (czyli np. 32, 33, 34, …, 262, 263, 264 itd.) łączą się z rzeczownikami w mianowniku liczby mnogiej, por. 2 sekundy, 3 minuty, 4 miesiące;
  2. liczebniki od 5 do 21 i te, które są zakończone na 1, 5, 6, 7, 8 i 9 (czyli np. 35, …, 56, …, 87, …, 98, …, 119 itd.), łączą się z rzeczownikiem w dopełniaczu liczby mnogiej, por. 9 sekund, 58 minut, 129 dni.

Jeśli rzeczywiście z jakichś powodów nie jest możliwe stworzenie kodu, który będzie działał w opisany powyżej sposób, należy potraktować rzeczownikowe określenia jako swego rodzaju nagłówki i tworzyć zapisy typu:

  • Liczba dni: XYZ,
  • Liczba miesięcy: XYZ,

gdzie XYZ będzie dowolnym liczebnikiem zapisanym cyfrowo.

Sposób rozwiązania problemu, który Pan przedstawia w swoim pytaniu, jest dopuszczalny, ale zarazem najgorszy z możliwych.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański

    Szanowni Państwo,

    w zapytaniu chodziło mi o sytuację, kiedy to użytkownik musi sobie wybrać okres (tak jak poniżej).

    Użytkownik może wybrać, że chce widzieć dane za ostatnie 12 godzin, ale także za 24 godziny, a nawet za 45 sekund. Na dodatek użytkownik może rozpocząć wybór od okresu, a dopiero potem wybrać wartość liczbową.

    W tej sytuacji na liście wyboru muszą być wartości „uniwersalne” – i to nastręcza problemów.

    Rafał Święch

    Szanowny Panie,

    jak wynika z załączonego zrzutu ekranowego, możliwości są w zasadzie dwie. Pierwsza to poszerzenie nieco okna z tzw. dropdownem, aby pomieściły się tam pełne formy wyrazowe do wyboru (forma mianownikowa i dopełniaczowa rozdzielone ukośnikiem), por.

    godziny/ godzin

    sekundy/ sekund

    minuty/ minut

    dni

    miesiące/ miesięcy

    Drugi sposób to pozostawianie tego kulawego rozwiązania, które jest widoczne na załączonym zrzucie ekranowym, w niezmienionej postaci (pisałem w pierwotnej odpowiedzi, że jest to rozwiązanie niedobre, ale dopuszczalne). Poprawić trzeba tylko zapis (w godzinach brakuje dywizu przed końcówką dopełniacza).

    Jest to jednak rozwiązanie gorsze od pierwszego, opisanego powyżej. Primo: kolejność alternatywnych form – dopełniacz i mianownik – nie jest „naturalna”. Secundo: w tych obocznych formach brakuje konsekwencji w zapisie. Rzeczywiście, do bezkońcówkowych form można dodawać w nawiasie okrągłym końcówki po dywizie. Ale w wypadku miesięcy nie mamy już do czynienia z końcówką gramatyczną, lecz zakończeniem wyrazu (~ęcy), uwzględniającym wymianę głoskową ą : ę w temacie.

    Adam Wolański