Opis bibliograficzny czasopisma

Dzień dobry,

chciałabym zapytać o bibliografię załącznikową w systemie „autor – rok”. Czy formułę [w:] możemy stosować także w opisie artykułu w czasopiśmie (czego nie stosuje się w bibliografii w tradycyjnym systemie)? Czy nazwy czasopism ujmuje się w cudzysłów w tego typu bibliografii?

Pozdrawiam serdecznie.

Martyna

Przyimka w (z dwukropkiem i w nawiasie) nie stosujemy również w opisie bibliograficznym czasopisma redagowanym w systemie „autor – rok”.

Tytuł czasopisma – w pełnym brzmieniu – składamy zwyczajowo pismem prostym w cudzysłowie. Są oczywiście systemy cytowań, które nakazują inne rozwiązania w tym względzie, np. zamiast: „The Journal of Strength and Conditioning Research” należy zastosować zapis typu: J Strength Cond Res albo JSCR. Jeśli jednak nie jesteśmy zobligowani przez wydawcę do stosowania określonego systemu cytowań lub jego własnej instrukcji wydawniczej zawierającej jakieś specyficzne zalecenia w tym zakresie, możemy skorzystać z rozwiązania tradycyjnego.

Adam Wolański