Oznaczanie pseudonimów

Czy wyrażenie „partyzant ps. »Ponury«” jest zgodne z zasadami pisowni? Czy w tym przypadku można równocześnie stosować skrót „ps.” i cudzysłów? Taka forma jest dość często stosowana w literaturze, choć osobiście mam wątpliwości czy zapis taki jest prawidłowy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Cudzysłów służy m.in. do oznaczenia w tekście pseudonimów, por. np.

  • Jana Rodowicza „Anodę” za zasługi wojenne dwukrotnie odznaczono Krzyżem Walecznych.
  • Oddziałem dowodził „Orzeł”.

Cudzysłów jest zbyteczny, kiedy w tekście pseudonim pojawia się po określeniu słownym (lub jego skrócie), por.

  • Oddziałem dowodził Tadeusz Bednarski pseudonim Orzeł (lub: Oddziałem dowodził Tadeusz Bednarski ps. Orzeł).

Łączenie określenia słownego z cudzysłowem, pełniącym skonwencjonalizowaną funkcję, jest zabiegiem redundantnym (nadmiarowym). Może to być uznane za usterkę redakcyjną.

Adam Wolański