Pismo kapitalikowe jako wyróżnienie typograficzne

Szanowni Państwo,

czy dla wygody czytelniczej dopuszcza się użycie w publikacji kapitalików tam, gdzie w teorii powinny wystąpić majuskuły, np. w tekście zawierającym bardzo wiele skrótowców lub zdań zapisanych w całości wersalikami?

Pismo kapitalikowe – podobnie zresztą jak i pismo wersalikowe – należy stosować jako wyróżnienie typograficzne z umiarem. Składanie większych partii tekstu tymi dwoma rodzajami pisma spowalnia lekturę.

Nie należy składać pismem kapitalikowym skrótów zapisywanych wielkimi literami ani skrótowców, por.

  • chory na AIDS (nie: chory na AIDS),
  • sprzęt RTV (nie: sprzęt RTV).

W tekście składanym kapitalikami wyrazy lub ich człony, które zgodnie z regułą ortograficzną rozpoczyna się wielkimi literami, powinny być złożone wersalikami, np.

  • WARSZAWA,
  • INTERCITY.

Dla wygody czytelnika trzeba albo przeredagować tekst i zmniejszyć liczbę skrótowców, albo zmienić koncepcję typograficzną publikacji (wycofać się z wyróżniania pismem wersalikowym obszernych partii tekstu). Sama zamiana wersalików na kapitaliki niewiele tu pomoże.

Adam Wolański