Pisownia nazw części publikacji

Szanowni Państwo,

jestem w trakcie pisania mojej pracy magisterskiej, której część badawczą stanowi analiza wyników badań ankietowych. Wiele zdań wygląda przykładowo w ten sposób:

Odpowiedzi "tak" udzieliło 50% ankietowanych kobiet i 20% mężczyzn (tabela 1)”.

Moja promotorka uważa, że słowo "tabela" powinno zostać napisane wielką literą:

Odpowiedzi "tak" udzieliło 50% ankietowanych kobiet i 20% mężczyzn (Tabela 1)”.

Ja uważam, że należy je zostawić napisane małą literą. Jaka wersja jest poprawna?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Szanowna Pani,

ma Pani całkowitą rację. W języku polskim nazwy części tekstu czy publikacji – jak bibliografia, fotografia, indeks, podrozdział, rozdział, rycina, rysunek, tabela, tablica, wykres, załącznik itp. – zapisujemy jako wyrazy pospolite od małych liter. Błędna – w wypadku polszczyzny – sugestia promotorki jest powodowana najpewniej anglojęzycznymi zaleceniami obecnymi w instrukcjach wydawniczych typu APA Style czy MLA Style Manual. W pisowni angielskiej dopuszczalne jest zapisywanie wielką literą wyrazów pospolitych nazywających części publikacji. Jednak reguły polskiej ortografii nie pozwalają na to.

Polska adaptacja reguł APA zawiera np. następującą uwagę: „Zgodnie z regułami APA słowa tabela i rysunek w tekście pisane są wielkimi literami Jest to jednak niezgodne z regułami języka polskiego. Zgodnie z polską ortografią słowa tabela, rysunek użyte w środku zdania pisane są małą literą” (por. J. Harasimczuk, J. Cieciuch, Podstawowe standardy edytorskie naukowych tekstów psychologicznych w języku polskim na podstawie reguł APA, Wydawnictwo Liberi Libri, b.m., 2012, s. 50).

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański