Po co językoznawcy?

Jakie praktyczne korzyści czerpie społeczeństwo polskie (i nie tylko) z pracy językoznawców? Będę wdzięczna za mini-, midi- lub nawet maksiwykład o sile (lub jej braku) oddziaływania językoznawcy na statystycznego Kowalskiego (lub, jak kto woli, Nowaka). Tylko proszę nie uciekać się do fortelu, że statystyczny Kowalski/Nowak nie istnieje ;-)
Ograniczę się do wymienienia kilku obszarów ludzkiej działalności, na których znajduje zastosowanie refleksja o języku: afazjologia, edytorstwo, glottodydaktyka, inżynieria języka, kultura języka, leksykografia, logopedia, polityka językowa, przekładoznawstwo, retoryka. Rozwijając ten miniwykład, należałoby zwrócić uwagę na rolę języka jako podstawowego kodu symbolicznego człowieka. O docenieniu tej jego roli może świadczyć powstanie kilku dyscyplin pogranicznych, zajmujących się językiem z różnych punktów widzenia, np. etnolingwistyki, psycholingwistyki czy socjolingwistyki.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski