Pobiec na jednej nodze

Szanowni Państwo,
zastanawia mnie etymologia zwrotu pobiec na jednej nodze. Mówi się tak, kiedy ktoś ma pobiec szybko, chociaż wydawałoby się, że jeśli ktoś pobiegnie na jednej nodze to potrwa to dłużej, niż gdyby miał biec na przykład na dwóch.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Frazeologia jest dosyć przewrotna – rzeczywiście, bieganie na jednej nodze właściwie jest niemożliwe, a zatem wydaje się, że zwrot pobiec na jednej nodze (‘pójść, udać się w jakieś miejsce bardzo szybko, nie zwlekając’) nie ma motywacji.
Jeśli jednak wyobrazimy sobie, że dostawianie nogi do nogi po to, żeby móc się poruszać, zajmuje cenne ułamki sekund, to – właśnie za sprawą przewrotności obrazu frazeologicznego – zwrot ten ma sens: ktoś, kto „biegnie na jednej nodze”, robi to tak szybko, że nie traci czasu na to, by dostawiać jedną nogę do drugiej.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski