Półtorej książki

Szanowna Poradnio, czy można powiedzieć „przeczytałem 1,5 książki” czy raczej powinniśmy powiedzieć „przeczytałem 1 książkę i pół drugiej”? Wydaje mi się, że pierwsze wyrażenie sugerować może, że przeczytałem jedną książkę 1 raz i jeszcze 2. raz do połowy. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. Dziękuję. — lumay

Szanowny Panie,

zapewne właściwsze jest sformułowanie: Przeczytałem jedną książkę, a drugą tylko do połowy / i pół drugiej, jednak zdanie Przeczytałem półtorej książki też jest poprawne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski