Pomijanie przecinka

Czytałem wiele razy w Poradni, że w niektórych przypadkach można nie stawiać kropki na końcu zdania, jeśli potem jest nowy wiersz. A czy podobna zasada dotyczy przecinków? Czy będzie poprawnie napisać na drzwiach:

CIĄGNĄĆ

aby otworzyć

?

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia także w wypadku przecinków. Nie jest to jednak zjawisko aż tak unormowane, jak w wypadku kropki. Nie stawia się np. przecinka po formule pożegnalnej listu, jeśli podpis nadawcy znajduje się w osobnym wierszu, por. np.

    Łączę wyrazy szacunku

    Jan Kowalski

Można nie stawiać przecinków po krótkich wyliczeniach akapitowych, por. np.

    Współczesne modele mózgowych mechanizmów funkcjonowania człowieka to:

    a) koncepcje antylokalizacyjne

    b) koncepcja modułowa

    c) koncepcja holograficzna

    d) koncepcja ekwipotencjalności

    e) koncepcja struktury półkul

Nie stawia się – zazwyczaj – przecinka przed spójnikiem czyli w tytułach umieszczanych na okładkach i kartach tytułowych książek, plakatach itp., por. np.

    Pan Tadeusz

    czyli

    Ostatni zajazd na Litwie

Jednakże już w wypadku książek naukowych lub edukacyjnych tej zasady się nie stosuje (aby nie wprowadzać w błąd czytelnika), por. np.

    Formy i normy,

    czyli

    poprawna polszczyzna w praktyce

Teoretycznie zatem w przywołanej instrukcji można byłoby pominąć przecinek, lecz z uwagi na jej ogólny i instruktażowy (a więc w pewnym sensie również edukacyjny) charakter, warto ten przecinek zachować, choć typograficznie można go złożyć mniejszym stopniem pisma niż wyraz tworzący pierwszy wiersz napisu, por. np.

     CIĄGNĄĆ,

     aby otworzyć

Adam Wolański