Popiera się wniosek

Uprzejmie proszę o ocenę następującego zwrotu w uchwale organu kolegialnego: popiera się wniosek. Przecież nie wynika z niego, że to właśnie ten organ poparł wniosek – jest tak samo nieokreślony jak: mówi się, słyszy się. Piszącym uchwałę oczywiście chodzi o wyrażenie zdania organu kolegialnego, np. rady. Chyba powinno być: rada popiera wniosek.
Dla stylu urzędowego – a taki obowiązuje w tekstach uchwał organów kolegialnych – charakterystyczne jest posługiwanie się formami nieosobowymi. Jeśli więc z kontekstu jasno wynika, że zwrot Popiera się wniosek należy odnosić do konkretnego ciała, to nie powinien on budzić zastrzeżeń.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski