Poprawność tekstu instrukcyjnego

Poprawność tekstu instrukcyjnego

1.06.2024
1.06.2024

Dzień dobry,

czy poprawne jest zdanie ,,Uczeń rozumie konieczność zachowania ładu, porządku oraz dobrej organizacji miejsca pracy.''? oraz połączenie słów ,,zajęcia basenowe''

Przywołane w pytaniu wypowiedzenie budzi wątpliwości poprawnościowe z dwóch powodów. Po pierwsze, zawiera konstrukcję tautologiczną (wyrażenie składające się z wyrazów o takim samym lub bardzo podobnym znaczeniu). Wyraz ład jest nacechowanym książkowością bliskoznacznikiem porządku. Należy z jednego z tych określeń zrezygnować. Po drugie, konstrukcja dobra organizacja miejsca pracy jest mało precyzyjna pod względem znaczeniowym. Tego rodzaju zapis bardziej kojarzy się z jakimś regulaminem pracy dla osoby dorosłej niż dla małoletniego ucznia.

Brakiem precyzji semantycznej odznacza się również wyrażenie zajęcia basenowe. Przyrostek -owy tworzy seryjnie przymiotnikowe derywaty odrzeczownikowe (basenowybasen), które są poprawne, lecz pozbawione wyraźnie określonego związku z podstawą słowotwórczą. W wypadku braku szerszego kontekstu zajęcia basenowe mogą oznaczać różnego typu zajęcia prowadzone na basenie. Mogą być to zarówno typowe ‘zajęcia pływackie’, jak i np. specjalistyczne ‘zajęcia z nurkowania’. Zajęciami basenowymi można również określić wszelkiego typu ‘prace związane z utrzymaniem basenu w stanie zdatnym do użytku (np. czyszczenie, prace konserwatorskie)’.

Omawiane tu fragmenty pochodzą najpewniej z tekstu zawierającego wytyczne związane z edukacją dzieci lub młodzieży. Tego rodzaju instrukcyjne zapisy wymagają maksymalnej precyzji, by nie można ich było w dowolny sposób interpretować.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego