Poprawność tekstu instrukcyjnego

Dzień dobry,

czy poprawne jest zdanie ,,Uczeń rozumie konieczność zachowania ładu, porządku oraz dobrej organizacji miejsca pracy.''? oraz połączenie słów ,,zajęcia basenowe''

Przywołane w pytaniu wypowiedzenie budzi wątpliwości poprawnościowe z dwóch powodów. Po pierwsze, zawiera konstrukcję tautologiczną (wyrażenie składające się z wyrazów o takim samym lub bardzo podobnym znaczeniu). Wyraz ład jest nacechowanym książkowością bliskoznacznikiem porządku. Należy z jednego z tych określeń zrezygnować. Po drugie, konstrukcja dobra organizacja miejsca pracy jest mało precyzyjna pod względem znaczeniowym. Tego rodzaju zapis bardziej kojarzy się z jakimś regulaminem pracy dla osoby dorosłej niż dla małoletniego ucznia.

Brakiem precyzji semantycznej odznacza się również wyrażenie zajęcia basenowe. Przyrostek -owy tworzy seryjnie przymiotnikowe derywaty odrzeczownikowe (basenowybasen), które są poprawne, lecz pozbawione wyraźnie określonego związku z podstawą słowotwórczą. W wypadku braku szerszego kontekstu zajęcia basenowe mogą oznaczać różnego typu zajęcia prowadzone na basenie. Mogą być to zarówno typowe ‘zajęcia pływackie’, jak i np. specjalistyczne ‘zajęcia z nurkowania’. Zajęciami basenowymi można również określić wszelkiego typu ‘prace związane z utrzymaniem basenu w stanie zdatnym do użytku (np. czyszczenie, prace konserwatorskie)’.

Omawiane tu fragmenty pochodzą najpewniej z tekstu zawierającego wytyczne związane z edukacją dzieci lub młodzieży. Tego rodzaju instrukcyjne zapisy wymagają maksymalnej precyzji, by nie można ich było w dowolny sposób interpretować.

Adam Wolański