Precel

Szanowni Państwo,

proszę o etymologię słowa  precel ze wskazaniem jego źródłosłowu.

Z poważaniem

Stratos Vasdekis

Szanowny Panie,

precel wywodzi się z języka niemieckiego (Bretzel). Jak podaje autor bloga Willkommen in Polschland!, nazwa niemiecka wywodzi się z łaciny, ze słowa oznaczającego skrzyżowane ramiona. Być może (to przypuszczenie snuję na podstawie notki w „Poradniku Językowym” z 1905 r., z. 3) było to słowo bracellus ('bransoletka').

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski