Przyimek koło oraz przysłówki mile – miło

Witam, czy można powiedzieć, że coś odbędzie się koło godziny 13, czy jedyną poprawną formą jest około. I drugie pytanie, czy można powiedzieć, że coś jest miło widziane, czy tylko mile widziane?

Pozdrawiam

Ad 1. Koło jest potocznym ekwiwalentem neutralnego stylistycznie przyimka około, który poprzedza określenie czasu, miary, liczby lub ilości i komunikuje, że jest ono przybliżone, por. np.

  • Zebranie zacznie się koło trzynastej.
  • Zatelefonował do niej koło północy.
  • Odwiedzę was koło niedzieli.
  • Wyrwa w ziemi miała koło dwudziestu metrów głębokości.
  • W naradzie brało udział koło trzydziestu osób.
  • Mężczyzna miał koło pięćdziesiątki.

Ad 2. Przysłówki mile – miło oznaczają: ‘w sposób sprawiający przyjemność, wywołujący miłe wrażenie’. Oba określenia mają w zasadzie podobny zakres łączliwości, por. np.

  • Witała gości, uśmiechając się mile albo: Witała gości, uśmiechając się miło.
  • Wyglądała mile, ujmująco albo: Wyglądała miło, ujmująco.

We frazeologizmie ktoś/coś jest mile widzianym dopuszczalna jest tylko forma mile. Z kolei w zwrotach grzecznościowych stosujemy wyłącznie formę miło, por. np.

  • Było mi niezmiernie miło z państwem się spotkać.
  • Miło mi panią poznać.
  • To szalenie miło z waszej strony.
Adam Wolański