Robienie z igły wideł

Szanowni Państwo,

w jednym z czytanych ostatnio dramatów natrafiłem na następujące zdanie:

„Myślicie, że jestem dziwakiem, ale dla mnie myślenie nie jest niczym innym jak robieniem z igły widły”

Chciałbym upewnić się, czy to poprawna forma. Jeżeli autor zdecydował się użyć związku frazeologicznego w formie, w której struktura zdania wymusza jego odmianę (wiem, że już samo to jest niezalecane), to lepiej pozostawić go nieodmienionym, czy jednak odmienić?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Szanowny Panie,

kanoniczna postać frazeologizmu to robić z igły widły (z czasownikiem robić), jednak przekształcanie zwrotu (czyli frazeologizmu czasownikowego) w wyrażenie z odpowiadającym czasownikowi rzeczownikiem jest dość powszechną (i niekoniecznie naganną) praktyką. Dlatego można zaakceptować formę robienie z igły wideł – wówczas widły muszą wystąpić w dopełniaczu.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski