Rozwydrzyć a wydra

Szanowni Państwo,

czy słowa wydra i rozwydrzyć mają powiązanie etymologiczne?

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Tak – czasownik rozwydrzyć pochodzi od nazwy zwierzęcia. Wydra musiała dawać się ludziom we znaki, skoro jej nazwa zapisała się w słowie oznaczającym bycie nieposłusznym, łamanie ogólnie przyjętych zasad. Jak pisze autor(ka) (niestety anonimowy/anonimowa) arcyciekawego i godnego polecenia ze względu na rzetelność opisu bloga Menażeria etymologiczna, czyli skąd się biorą nazwy zwierząt, wydry wyrządzały szkody w stawach rybnych, a ponadto „są to niezwykle aktywne stworzenia, które lubią urządzać sobie zabawy, na przykład ślizgając się na brzuchu po błotnistych lub ośnieżonych brzegach” (https://etymologicznamenazeria.wordpress.com/2016/06/25/wydra-zwierze-wodne/). Można sądzić, że z tych dwóch powodów (czynienie szkód i swawolne zabawianie się) wydrę postrzegano jako rozwydrzoną.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Po przeczytaniu zapytania dotyczącego rozwydrzonych wyder, przyszło mi na myśl, że można byłoby tę kwestię uzupełnić jeszcze jednym powodem, który mógł być istotny dla takiego etymologicznego powiązania, również z potocznym drzeć się oraz wydzierać. Wydry to niesamowicie głośne i hałaśliwe stworzenia, które potrafią wydobyć z siebie całą gamę różnorakich dźwięków, począwszy od słodkiego kwilenia, a na głośnych, przeraźliwych krzykach skończywszy – i to niezależnie od okoliczności.

    Jako fan tych pociesznych zwierząt – tak rzecznych, jak i morskich – pozdrawiam serdecznie.

    Jakub Śmietana