Ruskie pierogi

Zastanawia mnie etymologia nazwy „pierogi ruskie”. Dlaczego pierogi twarogowo-ziemniaczane są „ruskie” i czy faktycznie pochodzą z Rosji?

Ruskie pierogi nie pochodzą z Rosji, lecz z Rusi. Tą nazwą (Ruś) określano dawniej tereny zamieszkałe przez Rusów, czyli (w przybliżeniu) obszar współczesnej Ukrainy i Białorusi (trzeba pamiętać, że istniały też państwa zawierające nazwę Ruś: Ruś Moskiewska, Ruś Kijowska, Ruś Halicko-Wołyńska i in.). Tak więc pierogi ruskie to potrawa niemająca związku z Rosją. Całemu zamieszaniu winne jest to, że współcześnie przymiotnik ruski jest potocznym odpowiednikiem słowa rosyjski i niewielu użytkowników polszczyzny zdaje sobie sprawę z jego dawnego znaczenia ('dotyczący Rusi').

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski